ورزشی

قلعه‌نویی: در تیم ملی باید بازیکن‌سالاری داشته باشیم!

به گزارش . بارز نیوز؛ امیر قلعه‌نویی در حاشیه نخستین تمرین تیم ملی فوتبال ایران پیش از دیدار تدارکاتی با روسیه، اظهار داشت: پیشاپیش عید نوروز باستانی را خدمت مردم داخل و خارج از ایران تبریک می‌گویم و امیدوارم زندگی سبزی داشته باشند. باید از جامعه مردم، باشگاه‌ها و … تشکر کنم که پس از محول شدن این وظیفه به منِ سرباز، حمایت کردند، حالا چه آنهایی که موافق بودند و چه آنهایی که مخالف. باید تشکر ویژه از کی‌روش و اسکوچیچ داشته باشم که برای تیم ملی زحمت کشیدند و باید قدردان این عزیزان باشیم. باید قدردان مربیانی باشیم که بازیکنان خوبی که در خارج از کشور و داخل بازی می‌کنند را پرورش دادند، چرا که آنها ماحصل زحمات این مربیان هستند.

وی افزود: برنامه ما این است که تلاش کنیم نوعی از فوتبال را ارائه دهیم که مردم از تماشای آن لذت ببرند. لذت فوتبال به نوع بازی و گل‌های رد و بدل شده و اخلاقی است که در زمین پیاده می‌شود. همین الان با بازیکنان صحبت کردم که حتما این مسائل رعایت شود. من فوتبال هجومی را دوست دارم و در همین گل‌گهر 35 گل زده داشتیم و تیم دوم از این نظر هستیم. مردم فوتبال هجومی اما با برنامه در ساختار دفاعی و حمله را دوست دارند، با این حال در مجموع فوتبال باید هجومی باشد. هنوز کادر فنی ما تکمیل نشده است. ما درگیر دو بازی با نفت مسجدسلیمان و بازی حذفی بودیم که مهم بود. پس از آن لیستی تهیه کردیم و هر انتخابی هم حرف‌ و حدیث‌هایی دارد. کسانی بودند که شایستگی حضور در این لیست را داشتند اما در آن پست‌ها شاید انتخاب ما نفرات دیگری بود. این بدان معنا نیست که بازیکن دیگری قابلیت نداشته است.

سرمربی تیم ملی فوتبال ایران با اشاره به نقش رسانه‌ها تصریح کرد: باید قدردان شما باشیم و باید بازوی ما باشید، حتی انتقادهای شما باید به خاطر مردم باشد. اگر انتقادی نباشد، پیشرفتی به وجود نمی‌آید. حب و بغض یک بحث است و انتقاد بحث دیگر. هر انتقادی باشد، تمام و کمال می‌پذیریم.

قلعه‌نویی در پاسخ به این سؤال که چه برنامه‌ای برای ایجاد همدلی بین بازیکنان برای قهرمانی در جام ملت‌های آسیا دارد، گفت: برخی مواقع کلمه‌ای به کار می‌رود که باید با بازیکن‌سالاری مبارزه شود، من این را قبول ندارم. کلمه سالار تعریفش چیست. بازیکن سالاری را باید داشته باشیم، بازیکن باید سالار باشد که شما [سرمربی] روی نیمکت راحت بنشینید اما باید با بازیکن‌محوری مبارزه کنید. هر چقدر کاربلد باشید تا لب خط است. یک روزی مهدی مهدوی‌کیا اولین پنالتی‌اش را خراب می‌کند و اگر گل می‌شد، شاید شرایط عوض می‌شد. خوشبختانه در هر تیمی بودم با رفتارم و صداقتم چارچوب را مشخص کردم. همه باید به خاطر مردم و ایران عزیز یک تیم شویم. یقینا باید تلاش کنیم با یک هدفی جلو برویم. باید بازیکن‌سالاری را تقویت کرده و به آن قوت ببخشیم اما بازیکن‌محوری نداشته باشیم. برای بازیکنان نیز صحبت کردم و برای‌شان مشخص شد. انشاء‌الله این مسائل نباشد. کاری به گذشته ندارم و از این به بعد را صحبت می‌کنم. آنهایی که با من کار کرده‌اند، می‌دانند که هم رفیق‌شان هستم و هم روی اصول خودم می‌مانم.

وی در واکنش به اینکه برخی‌ها اعتقاد دارند قرارداد او باید 4 ساله امضا می‌شد، تأکید کرد: عرف مربیگری را درست می‌گویید؛ از یک جام جهانی تا جام جهانی دیگر است. ما برای مسابقات دی‌، هشت ماه وقت داریم و تغییرات رفتاری و نگرشی نیاز به زمان دارد. پشتوانه‌سازی و جوانگرایی نیاز به زمان دارد. حتما با مهدی تاج و هیئت رئیسه صحبت خواهیم کرد.

سرمربی تیم ملی فوتبال ایران درباره وضعیت لژیونرها و همچنین توجهش به لیگ داخلی گفت: ما تیمی داریم به اسم ایران. لژیونرها و بازیکنان لیگ، یکی هستند. هر کسی بهتر باشد و به افکار تاکتیکی ما بخورد، حقش را می‌دهیم. لژیونرها بازیکنان بزرگی هستند و تجارب خوبی دارند اما لیگ را هم باید ببینیم. لژیونرها از کجا لژیونر شدند؟ از همین لیگ لژیونر شدند. علاوه بر اینکه لیگ را باید ببینیم، لژیونرها مدنظر ما قرار دارند. سامان قدوس گفت دوست دارم بیشتر کنار باشگاهم باشم و چیزی نگفتیم. سردار آزمون گفت که زمانی برای همسرش خواسته است. آزمون با من صحبت نکرد اما حتما ارتباط‌هایی داشته است . آنقدر خدا را شکر بازیکنان خوبی داریم که همزمان دو تیم ملی خوب با 5 درصد بالا و پایین داشته باشیم. هر کسی با تمام وجودش در خدمت تیم ملی باشد، استقبال می‌کنیم. شرایط را درک می‌کنیم، مثل شرایط قدوس و آزمون که دوست داریم کمک کنیم.

قلعه‌نویی در مورد انتقادها از لیست تیم ملی به دلیل دعوت نشدن مهدی قایدی یادآور شد: اول صحبت‌هایم گفتم هر لیستی صحبت‌های خاص خودش را دارد. قایدی در 6،7 بازی گذشته استقلال کیفیت خوبی داشت. اگر تلاش بیشتری کند در اردوهای بعدی حضور خواهد داشت. شاید بازیکنانی بودند که لیاقت بیشتری داشتند اما در افکار تاکتیکی ما نبودند. شاید در لیست بعدی جابجایی صورت بگیرد و نفرات شایسته‌تر دعوت شوند. در فیفادی بعدی زمان بیشتری در اختیار داریم. برای حضور در تیم ملی 400 فوتبالیست داخلی و خارجی دارید و باید 20 نفر دعوت کنید. آن 20 نفر بر اساس اولویت تاکتیکی دعوت می‌شوند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا باید از تیم ملی با حضور او انتظار قهرمانی در آسیا را داشت، گفت: تیم ملی پتانسیل خوبی دارد و نسل طلایی هم داریم اما فوتبال شرایط خودش را دارد. مثلا چه کسی فکر می‌کرد برزیل در جام جهانی 7 گل از آلمان بخورد یا لیورپول 7 گل به منچستریونایتد بزند و در لیگ قهرمانان اروپا نتیجه نمی‌گیرد. ما بازیکنان خوبی داریم اما اتفاقات فوتبال هم جای خود را دارد. روی نیمکت نشسته‌ای اما تیمت 10 نفره می‌شود. براساس آن برنامه‌ای که تدوین کرده‌ایم قول می‌دهیم فوتبال خوب و هجومی داشته باشیم.

سرمربی تیم ملی فوتبال ایران در واکنش به این سؤال که در بازه زمانی کوتاه پس از اینکه انصراف داده بود، هدایت تیم ملی را پذیرفت، گفت: ناراحت نبودم و دلیل خاصی نداشت. در آن زمان احساس کردم آن کار را بکنم. سایر عزیزانی که در بین گزینه‌ها بودند، مربیان خوبی هستند. دو مطلب را بگویم، یک زمانی در کمیته فنی فدراسیون فوتبال بودم و تیم ملی یک بازی با روسیه داشت. علی کفاشیان از من که سرمربی سپاهان بودم، درخواست کرد که روی نیمکت تیم ملی بنشینم اما نرفتم. در بازه دیگری بهاروند و کشوری‌فرد با من صحبت کردند اما حضورم در تیم ملی اتفاق نیفتاد. در کل باید سرباز مردم باشیم و تا آنجایی که می‌توانیم در خدمت‌شان باشیم. الان این وظیفه در اختیار ما است و هیچ ادعایی نداریم. همه کمک کنند تا با این نسل خوب، فوتبالی خوب توأم با نتیجه بگیریم.

قلعه‌نویی در خصوص اینکه چه تغییری با 16 سال گذشته که هدایت تیم ملی را برعهده داشت، کرده است، خاطرنشان کرد: موی سپیدم را فلک رایگان نداد؛ این رشته به نقد جوانی خریده‌ام. بالاخره تجارب ما بیشتر شده است. شاید یکسری اشتباهات در گذشته داشتیم. یقینا من تغییر کرده‌ام و پخته‌تر شده‌ام.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم مبنی بر اینکه پس از جام ملت‌های 2007 آسیا گفته بود که کارش با تیم ملی ناتمام ماند، اظهار داشت: من نگفتم ناتمام. تیم ملی در 2006 شرایط خودش را داشت و سپس اختلاف‌هایی پیش آمد و محمد دادکان رفت. اوایل مسئولیتی که دادند، قبول نکردم. ما با یک برنامه‌ریزی خوب 2.11 امتیاز گرفتیم اما آن موقع به ما ظلم شد. پس از آن هیچ کسی را دادگاهی نکردند. اگر اجازه می‌دادند برنامه‌مان جلو می‌رفت، آن برنامه خوب بود.

258 258

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا