ورزشی

جام جهانی را به کی‌روش باختیم

ریحانه اسکندری: تیم ملی فوتبال ایران در سومین دیدار خود در جام جهانی مقابل آمریکا شکست خورد تا از دور مسابقات حذف شود. ایران با تساوی مقابل آمریکا می توانست به دور بعدی صعود کند اما پولیشیچ با گلی که در دقیقه ۳۸ به ثمر رساند یانکی ها را به دور بعدی رساند.

این حذف در حالی پیش آمد که پیش از جام جهانی رئیس فدراسیون در اقدامی عجیب دراگان اسکوچیچ را سمتش برکنار و کارلوس کی روش را جایگزینش کرد. کی روش در حالی جانشین اسکوچیچ شد که مرد کروات تیم ملی را به جام جهانی رساند. ایران در حالی هدایتش به اسکوچیچ رسید که در آستانه حذف از مرحله مقدماتی جام جهانی بود اما دراگان موفق شد از جهنم منامه برای ایران بهشت بسازد. او حتی سریع ترین صعود تاریخ ایران به جام جهانی را خلق کرد اما پس از انتخابات فدراسیون فوتبال و تغییر مدیریت، نیمکت تیم ملی به کی روش رسید تا با او به جام جهانی برویم.

کی روش مثل دو دفعه قبل با ایران راهی به جایی نبرد و در مرحله گروهی حذف شد.

اصغر شرفی درباره شکست ایران مقابل آمریکا در هفته سوم مرحله گروهی جام جهانی ۲۰۲۲ گفت:ما با یک مساوی می توانستیم صعود کنیم؛ اما همین موضوع عامل شکست ما شد و کار ما را خراب کرد. هر انسانی ظرفیتی دارد شاید اگر ما برای صعود برد می‌خواستیم، بهتر در میدان حاضر می‌شدیم. واقعیت اینجاست که در نیمه اول باید ۳ یا ۴ گل دریافت می‌کردیم. حتی جواد خیابانی که علاقه زیادی به تیم ملی دارد، برد را حق آمریکا دانست.

شرفی با انتقاد از رفتار کارلوس کی‌روش گفت: کی‌روش در منچستریونایتد کار کرده و قطعاً فوتبال را می‌فهمد؛ اما طوری با ما برخورد می‌کند که انگار ارزشی برای ما قایل نیست. دور دور کی‌روش است و هر طور که دلش بخواهد ترکیب می‌چیند و کسی نمی‌تواند به او چیزی بگوید. اگر مربی ایرانی اینطور نتیجه می‌گرفت چه برخوردی با او می‌کردند؟ کی‌روش فکر می‌کند اهالی فوتبال ایران از پشت کوه آمدند. این چه برخوردی است که او با ایرانی‌ها انجام می‌دهد؟ این ممکلت ما است امثال او می‌روند و اینجا برای ما هست. تیم ملی ملک شخصی کی‌روش نیست که هر کاری دوست دارد انجام بدهد. متاسفانه آدم‌های کوچک پیرامون تیم ملی نمی‌توانند با کی‌روش صحبتی انجام بدهند.

پیشکسوت فوتبال ایران با انتقاد از بعضی بازیکنان تیم ملی گفت: بعضی بازیکنان پیر تیم ملی لابی کردند تا کی‌روش دوباره سرمربی تیم ملی شود و جایگاه آنها حفظ شود و مجبور باشند از آنها استفاده کنند. جام جهانی رفتن به این آسانی نیست و مربیان عاشق این هستند که در جام جهانی حاضر باشند. ما ایرانی‌ها آدم‌های بی‌معرفتی نیستیم، اسکوچیچ گناه داشت که اینطور کنار گذاشته شد. با این تعداد برد خیلی راحت قبل جام جهانی او را کنار گذاشتند.

جام جهانی را به کی‌روش باختیم

محمد نوازی پیشکسوت فوتبال و بازیکن اسبق استقلال می گوید: من فکر می‌کنم در این جام به کی‌روش باختیم و بهتر بود که حتی اگر تصمیم به قطع همکاری با اسکوچیچ گرفتیم از یک مربی ایرانی استفاده می‌کردیم. واقعاً چه ایرادی داشت که یک مربی ایرانی در جام جهانی روی نیمکت تیم ملی می‌نشست. شما دیدید که مقابل آمریکا و انگلیس چگونه شکست خوردیم و چه تصمیمات اشتباهی توسط کی‌روش گرفته شد و حالا بعد از اتمام بازی‌های ایران مردم هم از فوتبال دلسرد می‌شوند. ما با ترکیبی عجیب برابر انگلیس بازی کردیم و باختیم. در بازی با ولز با ترکیب درست بازی کردیم، ولی در دیدار برابر آمریکا مجدداً چند تغییر داشتیم. واقعاً دلیلش چه بود؟

جام جهانی را به کی‌روش باختیم

شاهرخ بیانی با تاکید بر این که تیم ملی در این مسابقه شجاعانه عمل نکرد گفت: فکر می‌کنم آقای کی‌روش ترسو کار کرد؛ او در نیمه دوم می‌توانست تعویض‌های بهتری انجام بدهد اما در شرایطی که ما باید رو به جلو بازی می‌کردیم، دو هافبک دفاعی به زمین فرستاد. ما باید ترابی را زودتر به بازی می‌آوردیم و یا وحید امیری را به زمین می‌فرستادیم؛ امیری بازیکنی است که به راحتی یک در یک را رد می‌شود و می‌توانست در ۲۰ دقیقه پایانی، به راحتی از دفاع رد بشود. ما حتی می‌توانستیم سامان قدوس را یک خط جلوتر بیاوریم. یک – هیچ عقب بودیم اما متاسفانه تعویض‌های خوبی نداشتیم؛ ما باید ریسک می‌کردیم و شجاعانه‌تر بازی می‌کردیم اما ترسو بودیم.

وی در خصوص عملکرد کارلوس کی‌روش در سه دوره جام جهانی بیان کرد: در این سه دوره هیچ اتفاق و تغییری رخ نداده است. ما شش گل از انگلیس خوردیم و ولز را هم بردیم؛ هیچ تغییری رخ نداد و با هر مربی‌ای همین اتفاق می‌افتاد. در حال حاضر باید یک شوک به تیم ملی وارد بشود.

جام جهانی را به کی‌روش باختیم

دراگان اسکوچیچ سرمربی سابق تیم ملی ایران با انتقاد از ترکیب‌هایی که کارلوس کی روش برای ایران در جام جهانی در نظر گرفته بود پرداخت: بازی‌ها را تماشا کردم. تغییرات زیادی وجود داشت، بسیاری از عوامل مختلف در میان بود. در بازی اول مقابل انگلیس، ایران به شدت محتاط بود. اگر قرار بود ۱۰ ترکیب مختلف برای این مسابقه بنویسم، این ترکیب را حدس نمی‌زدم.

اسکوچیچ در پایان خاطرنشان کرد: سه سال آنجا بودم. بازیکنانی در جام جهانی بازی کردند که اصلاً در مسابقات مقدماتی جام جهانی بازی نکردند.

بیشتر بخوانید:

251251

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا